Problémy vyplývající z neustále se zvyšujících objemů ukládaných dat pocítila nejedna firma. Na scéně se proto před časem objevila zařízení, která dokáží takový problém vyřešit způsobem, jenž jistě potěší každého správce jak počítačové infrastruktury, tak podnikové kasy. Diskové servery NAS (Network Attached Servers) totiž nabízejí vynikající poměr cena/výkon (kapacita) a vyžadují minimální náklady na správu a údržbu. Během několika minut tak svou síť můžete rozšířit až o stovky gigabajtů volného diskového prostoru.
NASy již od prvopočátku začaly konkurovat běžným souborovým serverům, tedy počítačům s operačním systémem a velkou diskovou kapacitou, které poskytují prostor pro sdílení dat mezi aplikacemi a uživateli. Na souborových serverech je většinou nainstalován některý OS jako NovellNetWare, WindowsNT/2000 Server, Linux či Unix. Samotný hardware je větši-nou postaven na výkonných procesorech Intel, nesmí chybět výkonný řadič diskového systému, disky s rychlostí rotace ploten 7 200 otáček za minutu a více. Co je však podstatné u těchto serverů, je zapotřebí zaplatit operační systém včetně licencí pro klientské počítače k za-jištění přístupu. Zařízení NAS jsou také v podstatě souborovými servery, tedy počítači s procesorem, řadičem, disky a operačním systémem. Jsou ale koncipovány jako jednoúčelová zařízení s přesně definovaným použitím pro ukládání dat v heterogenním prostředí lokálních sítí. To, co je na zařízeních NAS patrně nejzajímavější, jsou právě jejich operační systémy. Dokáží emulovat služby například Windows Serveru, ale bez nutnosti kupovat licence Microsoftu nebo jiných OS. Pro síť se sto klienty a jedním Windows 2000 Serverem potřebujete licence za přibližně 120 tisíc. Což je například cena jednoho z recenzovaných serverů - Discobolos kapacitou 400 GB! A to nepočítáme cenu za Windows 2000 Server samotný. Pro sítě s více uživateli se tedy investice do NASu rozhodně vyplatí. Jejich operační systémy jim dovolují pracovat v sítích Windows NT/2000 Server, dále emulovat souborové služby Novell NetWare, Unix s NFS 2.0 nebo Macintosh. Další nezanedbatelnou výhodou těchto zařízení je snadná instalace a bezúdržbový provoz. V mnoha případech stačí pouze vyčlenit jeden ethernetový port a nainstalovat příslušnou utilitu, která se postará o automatickou detekci a přidělení IP adresy.
Abychom však jenom nechválili, například u malých zařízení, jako je Snap Server či Discobolos II, se práva vždy vztahují jen na celou složku, která je sdílena, respektive na všechny soubory ve složce. Nastavení práv na úrovních souborů zcela chybí. Není tak možné zpřístupnit určitý soubor jen některým osobám pro zápis a některým jen pro čtení.
Dell v minulém roce uvedl na trh hned tři zařízení řady PowerVault, tedy NAS servery- PowerVault 715N, 750N a 755N. Do našeho přehledu jsme zařadili model PowerVault 750N, který je navržen zejména pro pracovní skupiny a nasazení ve velkých firmách a podnicích s více než stovkou klientů.
Dell PowerVault 750N je postaven v bytelné skříni v černošedém provedení, tak jak jsme již v mnohých případech u produktů od Dellu zvykli. Skříň je opravdu bytelná a vše co je uvnitř (včetně šasí) dohromady váží 45 kg. Nad výkonem tohoto NASu bdí 1 GHz procesor Pentium III, který je spolu s pamětí o velikosti 512 MB RAM (paritní ECC) vsazen do patic základní desky se serverovým čipsetem ServerSet III LE americké společnosti ServerWorks. Zajímavostí této základní desky je skutečnost, že dokáže obhospodařit najednou dva procesory. Na desce rovněž naleznete integrovaný 10/100 Ethernet adaptér. PowerVault 750N je řešen tak, aby vyhověl nejnáročnějším požadavkům a jeho provoz byl co nejspolehlivější. Ve skříni je celkem osm šachet pro hot-swapové SCSI pevné disky, lze s nimi tedy manipulovat i za chodu serveru. Dva z nich o kapacitě 2 x 18 GB jsou určeny pro operační systém a dalších šest o kapacitě 6 x 36 GB je vyčleněno k ukládání dat. Disky jsou zapojeny na dvoukanálový RAID řadič PERC3/Di, přičemž systémové disky pracují v režimu Mirror a ostatní jsou zkonfigurovány jako RAID 5. Pokud vám výše uvedení kapacita nebude dostačovat, každý z disků můžete vyměnit za 73 GB variantu. Získáte tak kapacitu až téměř 450GB. Použité disky Seagate pracují s rozhraním SCSI Ultra3 a rychlost otáčení ploten je 10 000 ot./min. Vyměňovat za chodu lze i instalované tři redundantní zdroje. Samozřejmě při takovém množství komponent s vysokou emisí tepla je nutné server dostatečné chladit, a proto v PowerVaultu najdete také několik masivních větráků. Nutno dodat, že v provozu je server poměrně hlučný. Na serveru PowerVault 750 N běží operační systém MS Windows 2000 Server, který zákazníkům umožňuje ukládání dat za využití stávajících síťových bezpečnostních a zálohovacích infrastruktur. OS není plnohodnotným Windows Serverem, ale optimalizovaným systémem pro až čtyřprocesorové zařízení NAS. PowerVault NAS servery umožňují přístup k souborům a jejich vzájemné sdílení mezi operačními systémy Microsoft Windows, Novell NetWare, Unix, Linux a Apple Macintosh. Přestože PowerVault vyhlížel složitě, jeho instalace proběhla v naší síti hladce (také díky množství firemních konfiguračních utilit, jako např. Dell Open-Manage).
Za výše popsané přednosti zabezpečující spolehlivý provoz je třeba také něco připlatit. Testovaná verze přijde bez jedné koruny na 300 000 Kč bez DPH.
Dalším zařízením v testu je diskový server Discobolos brněnské firmy Holding CoNet. Na rozdíl od předchozího produktu je Discobolos určen pro instalaci v malých pracovních skupinách. Avšak jeho nová verze Discobolos II s kapacitou 1,2 TB může směle rozšířit i nejednu větší podnikovou síť. Discobolos byl vyvinut a je kompletován v České republice. Do testu se nám podařilo získat novinku v podobě jeho druhé generace s instalovanými deseti disky v poli RAID 5 a již zmíněnou kapacitou 1,2 TB. V době dokončování tohoto článku však již spatřila světlo světa verze s kapacitou 1,6 TB! Připravován je rovněž model s gigabitovým Ethernetem.
Server je postaven v bytelné skříni tvaru krychle, v našem případě vyvedené v modré barvě. K dispozici je také luxusní provedení v chromu, za což si ale budete muset 2 000 Kč připlatit.
Uvnitř šasi naleznete standardní PC základní desku s procesorem Duron a deseti (!) disky Maxtor. Pokud výrobkům Maxtor z nějakého důvodu nedůvěřujete, lze se s výrobcem serveru sjednat instalaci jiných disků například z produkce společnosti Seagate. Použity jsou běžné IDE disky s rychlostí rotace ploten 5 400 otáček.
Instalace Discobola v jehož spojích "koluje" systém Lunux byla velmi snadná. Stačí jej pouze propojit pomocí síťového kabelu do sítě a nainstalovat přiloženou utilitu. Po spuštění s utilita sama najde IP adresu Discobola a ten je pak na síti "vidět" jako další server. Následně jej pak můžete spravovat pomocí webového prohlížeče (zvolit a uložit přístupové hesla apod.). Správní rozhraní je přehledné, a co je příjemné, je v češtině! Jde zatím o jediné diskové pole plně podporující češtinu. Výrobce také vylepšil několik vlastností správního rozhraní, nyní lze uživatelům například přidělovat diskové kvóty.
Verze Discobolos II je oproti své předchozí variantě vybaven záložním napájecím zdrojem, který udrží server bez napětí v provozu cca 30 minut. Navíc případná ztráta dat je minimalizována použitím žurnálového způsobu ukládání dat.
Discobolos je prodávám za sympatické ceny. Nabídky od výrobce začínají na 24 000 Kč bez DPH za konfiguraci 20 GB (verze bez UPS a pole RAID). Testovaný produkt s UPS a deseti disky v poli RAID 5 o celkové kapacitě 1,2 TB přijde na 215 000 Kč bez DPH. Na Discoboly je poskytována 3letá garance.
Firma Quantum, známá jako výrobce paměťových zařízení - pevných disků a páskových jednotek - má ve svém portfoliu také rodinu produktů Snap Server, které náleží mezi NAS servery.
Snap Server 4100 je zařízení o velikosti 43 x 43 x 4,5 centimetrů (racková výška 1 U), váží necelých 9 kg. Je možné jej mít volně položený nebo jej s použitím přiložených montážních dílů zabudovat do stojanu mezi jiné aktivní prvky. Na zadním panelu je zástrčka pro napájení 220 V a konektor RJ - 45 pro připojení lokální sítě Ethernet o rychlosti 10 nebo 100 Mb/s. Na předním panelu je pak sada LED diod, oznamujících provozní stav serveru, aktivitu disků a síťového rozhraní serveru.
Snap Server 4100 byl dodán v konfiguraci se čtyřmi disky v režimu RAID5 o celkové kapacitě 240 GB.
Po zapnutí se server od DHCP serveru (pokud je v síti k dispozici) vyžádá IP adresu, a po jejím akceptování je v síti okamžitě dostupný. Tedy zatím jen pro administrátora. V dodávce je jednoduchý program pro nastavení Snapu. Po jeho spuštění jsou nalezeny všechny Snap servery v síti a administrátor si vybere, který bude spravovat. Mezi možnosti nastavení, o nichž má cenu se tu rozepisovat, patří volba, jak se bude zařízení na sítí "tvářit", jestli jako NT/2000 Server, Novell, Unix, nebo Mac server.
Další konfigurace serveru se provádí v prostředí webového prohlížeče. Server je vybaven http servisem, jenž zpřístupňuje jeho ovládání pomocí webového rozhraní. Je tak možná i vzdálená správa a kontrola po internetu. Přístup je samozřejmě chráněn jménem a heslem. Posledním krokem předtím, než se mohou uživatelé sítě vrhnout na gigabajty volného prostoru na Snapu, je definice přístupových práv a vytvoření sdílených složek. Součástí dodávky je malý, ale šikovný program k hromadnému vytvoření domovských adresářů pro všechny uživatele v síti. Zvolí se v něm doména, ze které se mají vzít uživatelé, a program automaticky vytvoří adresáře a nadefinuje práva. Práva se nastavují v těchto úrovních: bez přístupu, právo čtení a plný přístup.
Snap Server 4100 je vhodný k nasazení zejména ve středních firmách do 100 uživatelů, kteří potřebují sdílet data v pracovních skupinách.
Diskové servery - NAS | |||
---|---|---|---|
Dell Power Vault 750N | Discobolos II | Quantum Snap Server 4100 | |
Procesor | Pentium III 1 GHz | Duron 750 MHz | výrobce neuvádí |
Využitelná kapacita | 252 GB | 1,2 TB | 240 GB |
Počet pevných disků/rychlost otáček | 8/10 000 (ot./min) | 10/5 400 (ot./min) | 4/5 400 (ot./min) |
Disky hot-swap | ano | ne | ne |
RAID | RAID 5 | RAID 5 | RAID 5 |
Operační paměť | 512 MB ECC | 128 MB | 64 MB |
Síťový adaptér | 1x10/100 Mb/s 1x1000 Mbs/s |
1x10/100 Mb/s | 1x10/100 Mb/s |
Operační systém | Windows 2000 Server for NAS | Linux | Snap OS |
Správa pomocí webovského prohlížeče | ano | ano | ano |
Hmotnost | 40 kg | 20 kg | 9 kg |
Zapůjčil | Dell Computer | Holding CoNet | AT Computers |
Cena bez DPH | 299 900 Kč | 215 000 Kč | 182 500 Kč |
Webová adresa | www.dell.cz | www.discobolos.net | www.atcomp.cz |
Záruka | 1 rok | 3 roky | 3 roky |